Doğru Tercih
Ana Sayfa | DT Programları | dogrutercih.tv | Hakkımızda | İKÜ
Doğru Tercih

YGS’nin Önemi

YGS’nin Önemi

Sınavların hayatınızdaki yeri ve önemi artık hiç kuşkusuz üzerinde uzun uzun düşünüp, tartışılacak bir konu haline geldi. Katılmış olduğumuz eğitim ve konferanslarda gençlere, ‘ileride meslek olarak ne seçmeyi düşünüyorsun?’ sorusunu yönelttiğimizde artık şu cevabı çok sık duymaya başladık: ‘Önce YGS ve LYS’ ye girip, olabildiğince yüksek bir puan almayı planlıyorum. Sonra gelen puana ve başarı sırama göre meslek grupları ya da üniversiteler arasında seçim yapacağım’

 

Aslında burada ifade etmek istediklerinizi bir alışveriş gibi düşünebiliriz. Burada önemli sorulardan biri de şudur: ‘Alışverişe ne zaman çıkarız?’ Elbette, cebimizde para olursa. İşte gençler de bunu düşünüyor ve planlıyor. Puanları toplamadan meslek ve üniversite tercihi yapmayı, bu uğurda kafa yormayı boşa geçen bir zaman ve çaba olarak görüyorlar. Bunun ne kadar sağlıklı bir yöntem olduğu tartışılacak bir konu. Burada asıl üzerinde durulması gereken konu gençleri bu şekilde düşünmeye teşvik eden süreç.

 

Şu da bir gerçek ki; sınavlar o ya da bu şekilde adları yıllara göre değişse de hep olacak ve olması da gerekecek. Çünkü arz ve talep dengesine baktığımızda, her yıl sınavlara giren öğrenci sayılarında artışlar yaşanırken, üniversitelerin kontenjanlarında yapılan artışların bu talebi karşılamadığını görüyoruz. İşte bu sınavların ilk etabı 27 Mart 2011 Pazar günü tüm Türkiye ve KKTC’de yapılacak.

 

Dershane ve okullarda yapılan sunumlarla YGS- LYS’nin önemi ve bu sınavlara nasıl hazırlanmanız gerektiği gibi konularda gerekli taktikleri aldığınıza eminim. Sadece çok çalışıyor olmak, çok soru çözmek sınavlardaki performansınızı artırmaya yetmeyeceğini bilmeniz gerekiyor. Bunun için sınavların anlamını çok iyi yorumlamanız gerekiyor. Gerekirse bu konuda danışmanlarınızdan yardım almalısınız. Kısaca YGS’nin önemi üzerinde tekrar durmak ve bazı hususları sizlere hatırlatmak istiyorum.

 

Anahtar Bilgiler

 

Bildiğiniz üzere YGS, sahneleyeceğiniz oyunun ilk perdesini oluşturuyor. Bu sınavdan elde edeceğiniz yüksek performans Haziran ayında gireceğiniz sınavlardan elde edeceğiniz yerleştirme puanlarınızın (Y- LYS)  yüzde 40’ını oluşturacak.

 

Bir başka ifade ile YGS’de yüksek puan alan adaylar LYS’ ye avantajlı olarak katılacaklar.

 

O halde kalan süreyi nasıl verimli bir şekilde kullanabilir ve neler Yapabilirsiniz?

 

·        YGS soruları ağırlıklı olarak lise 1 konularından geldiğine göre, çalışma planınızda lise 1’den eksik olduğunuzu düşündüğünüz konulara ve soru tiplerine yer vermelisiniz.

·         2010 YGS sınavını sınav formatında çözmelisiniz.

·        Haftada en az 2 defa YGS ve LYS deneme sınavları çözerek, performansınızı ölçmelisiniz. Tabii süre tutmayı unutmadan!

·        Deneme sınavlarında boş bıraktığınız ya da yanlış yaptığınız sorular üzerinde tekrar durmalısınız. Kısacası eksiklerinizi sorular üzerinden tamamlamalısınız!

·        Gerek konu tarama gerekse deneme sınavlarında sürekli hata yaptığınız soruları kesip, bir deftere yapıştırın. Soruların doğru cevaplarını karşısına yazarak, zaman içerisinde takıldığınız soru kalıpları ile ilgili farklı sorular çözün.

·        Tabii bir taraftan da LYS sınavlarına hazırlanmayı ihmal etmeyin.

·        Çok iyi bildiğiniz konular üzerinde fazla durmayın. Eğer altyapınızın yeterli olduğuna inanıyorsanız, ileriki konularla ilgili soruları çözmeye çalışın.

·        Kendi alanınızın dışında çözeceğiniz her sorunun YGS dolayısıyla LYS puanlarınıza da olumlu yansıyacağını bilin. Bu nedenle çalışma planınızda alan dışı gibi görünen derslere de yer açmanız sizin için fayda sağlayacaktır. Örneğin Fen öğrencisiyseniz YGS de sorulan 4 testten ( Türkçe – Matematik – Fen - Sosyal)  Matematik ve Fen testini cevaplayıp, Sosyal ve Türkçe sorularını da çözmeyi hedefleyerek puan toplamaya bakın. Aynı durum TM ve Sözel öğrencileri de geçerli.

 

Çünkü alanınız dışında doğru cevaplayacağınız her soru sizleri rakipleriniz arasında bir adım öne geçirecektir. Testlerin sizlere ne kadar katkı sağladığı hakkında rehber öğretmenlerinizden bilgi alabileceğiniz gibi ÖSYM’nin web sitesinden de faydalanabilirsiniz.

 

Tabii bunları yaparken bir taraftan yanınıza ‘Başarabilirim ve ‘Elimden geleni yapabilirim’ cümlelerini sık sık tekrar eden ‘Olumlu sesinizi’ de almayı unutmayın.

 

Sağlıklı, güzel bir çalışma süreci geçirmeniz dileği ile...

Özlem Emiroğlu

Yazı Sahibi

2011-02-01' da eklendi.
10164 kez okundu
0 kez tavsiye edildi
Yazdır
Favorilere Ekle
Tavsiye Et

Facebook' a Ekle
Technorati' ye Ekle
Digg' e Ekle
Google' a Ekle
Delicious' a Ekle
Yahoo' ya Ekle
SU' na Ekle

Etiketler :

Bu Habere Yapılmış Yorumlar
Ozan Snyyl / 2011-03-18 13:41:15

Ohoo merve kocakaya boşver bnlarıı full time çalışmaya devamm =) sen takma yüzde 40 fln. elinden gelenii yap olrsa olr olmazsa beklersn 1 sene daha ;)


merve kocakaya / 2011-02-11 19:03:44

ben bişey sormak istyrum bu ygs knusunda..ygsye az bır zaman kaldı ve benm ygs için cok iyi bi bsrya shp deilm bu saatten snra onu tprlamak için ugrasmak yerne lys agrlık versem dha ii olmaz mı..gecen sene de solondgı kdr%40 etkı ypmdgnı duydum..sizbuna ne dersnz?


Yazarın Diğer Yazıları

Doğrutercih © 2013. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Bu sitedeki çalışmaların tümü İstanbul Kültür Üniversitesi'nin bilimsel desteği ile gerçekleştirilmektedir.   Bize Ulaşın