Doğru Tercih
Ana Sayfa | DT Programları | dogrutercih.tv | Hakkımızda | İKÜ
Doğru Tercih

YGS Mİ YOKSA LYS Mİ DAHA ÖNEMLİ?

YGS Mİ YOKSA LYS Mİ DAHA ÖNEMLİ?

11 Nisan’a 71 gün kaldı. Günler çok hızlı akıp gidiyor. En son Ünye’de Burak Hoca ile konferans yaptığımızda 90 gün vardı. 20 gün nasıl geçti anlayamadım. Sizler için de aynı şey geçerli. Özellikle sınava başvuru süreci ile birlikte YGS’ye geri sayım başlamış oldu.

 

Bazı öğrencilerimiz okullarda yapılan konferanslarda YGS’nin kolay bir sınav olacağının söylendiğini ve benim söylediklerimle çeliştiğini ilettiler. Yazılarımın tamamında vurguluyorum. Eğer adaylar YGS’yi baraj olarak görürlerse kaybederler. YGS’den mümkün olduğunca çok puan toplamalısınız. % 40 etkiye sahip YGS’den % 15 gibi bir katkı alırsanız LYS puanlarınız düşük gelir.

 

Sayısalcı öğrencilerin Sosyal yapmalarına gerek olmadığı da söyleniyormuş. İlk 10.000 ilk 15.000 e girmek isteyen Sayısalcılar Sosyal testi yapmak zorunda. Hedefiniz Tıp ise Diş Hekimliği ise ODTÜ ya da Bilkent  ise ancak Sosyal testini de çözerek ulaşabilirsiniz. Benim iddiam bu.

 

1999’da sınav sistemi iki basamaklıdan tek basamaklıya döndüğünde soruların çok kolay olacağı söylenmişti. 1999 ÖSS sorularını alın inceleyin bakalım kolay bulacak mısınız?

 

Canınızı sıkmak istemiyorum. Ancak Türk insanı zora gelemez. Kendinizi aldatmayın. Bu bir sıralama sınavı. Kim daha çok net çıkarırsa bir adım öne geçecek. Biraz daha dişinizi sıkın. Eğer sınav kolay olacakmış diye kendinizi avutursanız 11 Nisan’dan sonra büyük hayal kırıklığı yaşarsınız.

 

Şu anda YGS  ve LYS konularına dengeli çalışabilirsiniz. Ancak özellikle son 4 hafta yani 10 Mart ile 10 Nisan arasında çok yoğun YGS konularına çalışmalısınız. Genel bir tekrar yapmanız, eksik konuları tamamlamanız ve yeterli ölçüde test çözmeniz gerekiyor. YGS’den iyi sonuç alamadığınızda bütün stratejiniz değişecektir. Lütfen buna izin vermeyin. En azından ben elimden geleni yaptım ve YGS’ye de çalıştım demelisiniz.

 

Sömestr tatilini iyi değerlendirin. Sömestr süresince ders çalışmayı bırakan öğrenciler daha sonrasında dersleri toparlamakta zorlanıyorlar. Elbette gezecek, sinemaya gidecek, arkadaşlarınızla buluşacaksınız. Ama belirli miktarda ders çalışmanız şart. Zaten zamanınız bol. Şu anda dershanelerde hızlandırılmış eğitim yapılsa da önümüzdeki hafta müsaitsiniz. Önünüzdeki bir haftada günde en az 4 saat ders çalışmaya gayret edin.

 

Bu bilgiler umarım sizler için yararlı oluyordur. Sınav sistemiyle ilgili bazı bilgilerin tam olarak oturmadığını gördüğüm için bu yılki yazılarımı teknik konulara ayırdım. Bundan sonraki yazılarımı çoğunluğu da bu tarzda olacak. 

 

Cihan YEŞİLYURT

Yazı Sahibi

2010-01-28' da eklendi.
21698 kez okundu
0 kez tavsiye edildi
Yazdır
Favorilere Ekle
Tavsiye Et

Facebook' a Ekle
Technorati' ye Ekle
Digg' e Ekle
Google' a Ekle
Delicious' a Ekle
Yahoo' ya Ekle
SU' na Ekle

Etiketler :

Yazarın Diğer Yazıları

Doğrutercih © 2013. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Bu sitedeki çalışmaların tümü İstanbul Kültür Üniversitesi'nin bilimsel desteği ile gerçekleştirilmektedir.   Bize Ulaşın