Doğru Tercih
Ana Sayfa | DT Programları | dogrutercih.tv | Hakkımızda | İKÜ
Doğru Tercih

ÜNİVERSİTE VE MESLEK SEÇİMİ

ÜNİVERSİTE VE MESLEK SEÇİMİ

Her ne kadar sınav sistemi değişse de tercihlerle ilgili takvimde yapılacak herhangi bir değişiklik yok. Temmuz ayının ortası gibi tercih sürecinin başlayacağını ve Ağustos ayının 4’ü gibi sona ereceğini tahmin ediyorum.

 

Herkes katsayıyla ilgili tartışmaları takip etse de sınavdan sonra üniversite ve meslek seçimiyle ilgili oldukça yoğun bir gündem sizleri bekliyor. Şu anda alınan puanların ne işe yaradığı ile ilgili kimsenin bir bilgisi yok. Her ne kadar bazı kurumlar puan dönüştürmeleri verse de ben kişisel olarak bunlara itibar etmiyorum.

 

ÖSYM Başkanımız puan dönüştürmeleri ile ilgili adaylara yardımcı olacağı sözünü zaten verdi. O yüzden benim içim rahat. En geç Temmuz ayında tercihlere başlamadan önce ÖSYM puan dönüştürmelerini verecek ve bizler de çok rahat bir biçimde sizlerin tercihlerinizi yapmanıza yardımcı olacağız.

 

Sevgili Arkadaşlar;

 

Üniversite seçiminde şimdiden yapacağınız bazı çalışmalar mutlaka olmalı. Örneğin; arkadaşlarınızla üniversite ve meslek seçimi üzerine sohbet edebilirsiniz. Onların üniversitelerle ilgili fikirlerini sorabilir ve neden orayı tercih edeceği ile ilgili tartışabilirsiniz.

 

Rehber öğretmenlerinizle de meslek ve üniversite seçimi ile ilgili sohbet etmelisiniz. Rehber Öğretmenleriniz her yıl yüzlerce adayın tercihlerini yaptıkları için ve daha sonraki yıllarda bu öğrencileriyle sohbet etme olanağı buldukları için sizlere yol göstereceklerdir.

 

Ağabeyiniz, ablanız, akrabanız ya da herhangi bir tanıdığınız üniversitede okuyorsa onlara da danışmakta büyük yarar var. Özellikle kampüste yapılan etkinlikler, yemek ve servis olanakları ile ilgili en sağlıklı bilgiyi tanıdıklarınızdan alabilirsiniz.

 

İnterneti de üniversite ve meslekleri daha yakından tanımak için etkin kullanmanızda yarar var. Örneğin okumayı düşündüğünüz bölümde kaç öğretim üyesi var. Bunların kaçı profesör ve doçent gibi bilgilere ulaşmanın en pratik ve kolay yolu internettir.

 

Bütün bunları yaptıktan sonra son kararı verecek olacak sizlersiniz. Vakıf üniversitesi seçiminde ailelerin de etkisi yadsınamaz. Çünkü işin içine para girince aileler de üniversite seçiminde önemli rol oynuyorlar.

 

Bu yazıyı yazmama bir üniversite öğrencisi neden oldu. İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünü kazanmış iki yıl önceki öğrencimiz dün yanıma geldi. Bana bir yıl hazırlık okuduğunu İktisat bölümüne geçtikten sonra bu bölümün kendisi için uygun olmadığını görüp tekrar hazırlanmaya karar verdiğini söyledi. Binlerce adayın hayalini süsleyen bir üniversite ve bölüm onun için hüsran olmuştu.

 

Bu öğrencimiz ben bu yazıyı yazarken dershanemizin kütüphanesinde ders çalışıyor. Hedefi Psikoloji. İstediği hedefe ulaşacağını düşündüğüm bu öğrenci arkadaşımızdan yola çıkarak yukarıdaki yazıyı kaleme aldım. Umarım sizleri biraz düşündürmüş ve araştırmaya sevk etmişimdir.       

 

Cihan YEŞİLYURT

Yazı Sahibi

2010-02-26' da eklendi.
8536 kez okundu
0 kez tavsiye edildi
Yazdır
Favorilere Ekle
Tavsiye Et

Facebook' a Ekle
Technorati' ye Ekle
Digg' e Ekle
Google' a Ekle
Delicious' a Ekle
Yahoo' ya Ekle
SU' na Ekle

Etiketler :

Yazarın Diğer Yazıları

Doğrutercih © 2013. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Bu sitedeki çalışmaların tümü İstanbul Kültür Üniversitesi'nin bilimsel desteği ile gerçekleştirilmektedir.   Bize Ulaşın