Doğru Tercih
Ana Sayfa | DT Programları | dogrutercih.tv | Hakkımızda | İKÜ
Doğru Tercih

TERCİHLERDE PÜF NOKTALAR

TERCİHLERDE PÜF NOKTALAR

Sevgili Üniversite Adayları,

 

Değişen sınav sistemi ve puanlama ile birlikte ÖSYM’nin 2010 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda ve Y-MF4 başarı sıralarında ki hatalar akılları karıştırdı. Bizlere gelen mail ve telefonlarda tercih yapacak adayların ortak sorusu da “ Neye göre, nasıl tercihlerimizi oluşturacağız?” Bu sorunun cevabını daha doğrusu nasıl en doğru tercihi yapabileceğinizi adım adım ilerleyerek verelim.

 

 • Öncelikle sakin olmalısınız. Sistemler değişse de önemli olan ne istediğinizdir. İstek sıranıza göre tercihlerinizi oluşturmaya başlayın.  Bu konuda da ÖSYM’nin hazırlamış olduğu kılavuz sizlere fikir verecektir.
 • Kılavuzda eski sistemdeki puan ve başarı sıralarının yeni sisteme uyarlanmış hali bulunuyor.
 • Tercihlerinizi oluşturmadan önce kılavuzu ve özel koşullar -açıklamalar kısmını dikkatle okuyun.
 • Bu yıl 18 puan türünün olduğunu göreceksiniz. Tabloyu dikkatli incelediğinizde bu konuyla ilgili çok detaylı bir açıklama yer alıyor. Hangi puan türleri ile nereleri tercih etme hakkınız olduğunuz çok iyi bilmeli ve ona göre tercihlerinizi oluşturmalısınız. Sonuç belgenizi çok iyi yorumlayın ve bunun için mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız.
 • Yeni sistemde bildiğiniz üzere, alan içi ve alan dışı tercih yapıldığında AOBP’ nizin çarpılacağı katsayılar arasındaki makas daraltıldı. Bu da istediğiniz takdirde kendi alanınızın dışında bölüm ve programları eski sisteme göre daha rahat tercih edebileceğiniz anlamına geliyor Bu nedenle hesaplanan tüm puan türlerinde hangi bölüm veya programları alan içi ve alan dışı olarak tercih edebileceğinizi bilmelisiniz.  Bunun içinde 2010 (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzundaki Tablo 6-A’yı incelemelisiniz. Bu yıl, geçen yıla oranla bir çok aday alan-dışı olarak ( 0.12’li yerleştirme puanı ve başarı sırası) bölümlere yerleşebilecek. Bu nedenle araştırma sonucunda hiç tahmin bile etmediğiniz yerlere başarı sıranızın yettiğini görebileceksiniz. Özellikle vakıf üniversitelerine alan dışı yerleşmek daha kolay olabilecek.
 • Tercih Yapma Hakkınız 30’a yükseldi: Geçen yıllarda tercih yapma hakkınız 24 iken, bu yıl en fazla 30 tercih yapma hakkınız olacak. Böylece özellikle tek meslekten tercih yapacakların şanslarını daha da artıracak. Tercih sayısının artması puanı yüksek olan adayları pek etkilemeyecek. Ancak puanı düşük olan adaylara daha çok kazanma şansı verecek. Böylece üniversiteye girememiş öğrenci sayısında azalma olacak diye düşünebiliriz.
 • Tercihlerinizi oluştururken kendi başarı sıranızın üstünde olan bölümlere yer verin. En azından 5-6 tercihinizi bu şekilde yapın.
 • Yerleşip de gidemeyeceğiniz üniversite ve bölümlere tercih listenizde kesinlikle yer vermeyin. Unutmayın ki bir sonra ki yıl tekrar üniversite sınavına girip bir yere yerleştirilirseniz AOBP’nizin çarpılacağı katsayı yarı yarıya düşecektir.
 • İlgi alanınıza giren bölüm ve programların listesini çıkarın. Bunları istek sıranıza göre ( başarı sıralarınızı da göz önünde bulundurarak) oluşturun. Sonra bu bölümlerin hangi üniversitelerde olduğunu listenize ekleyin.
 •  İdealinizdeki (okumak istediğiniz bölümlerle), üniversiteleri eşleştirmeye çalışın. Burada da üniversitelerin bulunduğu il, barınma koşulları, imkânlarınızı göz önüne almalısınız.
 • Okumak istediğiniz bölümle üniversite örtüşmüyorsa, karar vermeniz gereken önemli bir nokta: İstediğiniz bir üniversitede istemediğiniz bir bölümümü, yoksa okumaktan zevk alacağınız ve hayatınız boyunca mutlu olacağınıza inandığınız bir bölümü çok fazla tercih etmeyi düşünmediğiniz bir üniversitede mi okumak? Bunun kararını vermelisiniz.
 • Unutmayın ki üniversite hayatınız 5 bilemediniz 6 sene sürecek. Ama mesleğiniz var olduğunuz müddetçe sizinle olacak. Şayet istediğiniz, sevdiğiniz bir mesleği yapıyorsanız hayat boyu mutlu olursunuz.
 • Ve mutlaka tercih etmeyi düşündüğünüz üniversitelerle ilgili ayrıntılı bilgi edinin. Bunun için üniversitelerin web sitelerinden faydalanabileceğiniz gibi üniversitelerin tanıtım günlerini de takip edin. Sağladıkları burs ve yurtdışı olanakları, akademik kadrosunu (çoğunluğu tam mı yoksa yarı zamanlı mı?), staj olanakları, sosyal imkanları, bursların devam koşulları hakkında detaylı bilgi edinin.
 • Yeni Vakıf Üniversiteleri ve Yükseköğretim programları açıldı: Kılavuzda yeni açılan vakıf üniversiteleri ile birlikte yeni programların ve bölümlerin açıldığını göreceksiniz.  Bu da sizler için yeni fırsatlar demektir.

 

Sonuçta siz gençleri uzun ve güzel bir gelecek bekliyor. Geleceğinizi şekillendirmek şimdi sizin ellerinizde. Bu süreci sağlıklı ve verimli geçirebilmeniz için araştıran, sorgulayan ve en önemlisi ne istediğini bilen gençler olarak son bir gayret göstermenizi diliyorum.

Özlem Emiroğlu

Yazı Sahibi

2010-07-26' da eklendi.
23317 kez okundu
0 kez tavsiye edildi
Yazdır
Favorilere Ekle
Tavsiye Et

Facebook' a Ekle
Technorati' ye Ekle
Digg' e Ekle
Google' a Ekle
Delicious' a Ekle
Yahoo' ya Ekle
SU' na Ekle

Etiketler :

Bu Habere Yapılmış Yorumlar
lütfiye akran / 2010-09-13 16:46:03

tam 3 yıldır giriyorumbu yıl yerlesemedim bana tercihlerımde yardımcı olabilir mısınız


tahir kocadiz / 2010-08-02 11:03:55

spor yöneticiliği hakında bilgi alabilirmiyim


hakan ayhan / 2010-08-01 21:43:07

hocam güzel gelecek dyosunuzda siz bu ülkede özelliklede özel sektörde böle bi güzel gelecek görebiliyomusunuz bzim açımızdan


şule akarsu / 2010-07-28 19:06:58

tercih yaparken sıralamamızın ne kadar üzerine çıkabılırız? sıralamamızdan çok yuksek yerleri yazarsak tercih hatası olur mu?


Yazarın Diğer Yazıları

Doğrutercih © 2013. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Bu sitedeki çalışmaların tümü İstanbul Kültür Üniversitesi'nin bilimsel desteği ile gerçekleştirilmektedir.   Bize Ulaşın