Doğru Tercih
Ana Sayfa | DT Programları | dogrutercih.tv | Hakkımızda | İKÜ
Doğru Tercih

Tercihlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tercihlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bütün bir yıl yaptığınız hazırlığın sonuna geldiniz. Beklenen an geldi ve Perşembe günü açıklanacak sınav sonuçları ile yeni bir süreç başlayacak.

Bu yıl ilk defa uygulanan 2 aşamalı sınav sisteminin doğurduğu olumlu ve olumsuz sonuçları bir kenara bırakarak en doğru tercih listesi nasıl yapılır sorusu ile baş başa kalmak lazım.

Tercih listeni oluştururken nelere dikkat etmelisin?

·         Ne istediğini iyi bilmen lazım. Herhangi bir bölüm veya herhangi bir üniversite mi yoksa kişiliğine ve yeteneklerine uygun bir eğitim almak mı? Ne istediğine karar vermen gerekiyor.

·         Tercih listesinde sıralama senin istek sıranı belirtir. İstemediğin bir bölümü puanı yüksek daha üst sıraya yazman doğru olmayacaktır. Teknik sıralamada ince noktaları rehber öğretmenine danışmanda fayda var.

·         Özel yetenek sınavı ile bir bölüme girmeyi düşünüyorsan o bölümleri tercih listene almayacaksın. Bu bölümlerin başvuruları üniversitelere yapılmaktadır.

·         Bazı kavramları öğrenmen lazım; İkinci Öğretim, Yatay Geçiş, Dikey Geçiş, Sınavsız Geçiş gibi…

Yatay geçiş eşdeğer programlar arasında yapılan geçişlerdir. Bir okuldaki iki bölüm arasında yapılabileceği gibi aynı bölümü başka bir üniversitede okumaya devam etme şeklinde de gerçekleşebilir. Her fakültenin veya üniversitenin yatay geçiş yönetmelikleri farklılık gösterebilmektedir. Ancak Dikey Geçiş 2 yıllık meslek yüksek okulundan 4 yıllık lisans programlarına geçiş ile ilgilidir. Ve sınav ile bu geçiş yapılabilmektedir. Sınavsız geçiş; mesleki ve teknik liselerden mezun olan öğrencilerin mezun oldukları alana hak tanınan bölümlere sınavsız başvurabilme hakkıdır.

·         Tercihlerinizi yaparken puan, başarı sırası, yüzdelik dilim ve istek sırası dikkate alınması gereken koşullardır. Listenin teknik sıralamasını yaparken başarı sırası, taban puan ve yüzdelik dilim den birini dikkate alabilirsiniz. Bu veriler her yıl tercihler doğrultusunda yeniden oluştuğundan sadece birer kılavuz niteliğinde olduğu unutulmamalıdır,

·         Ölü tercih ne demektir? Tercih listenizi oluştururken istek sıranız ile teknik sıralamayı dikkatle incelemelisiniz. Tercihleriniz arasında başarı sırası çok yüksek bir bölümü başarı sırası çok düşük bölümlerin arasına almanız o bölümün sıralamasında çok büyük bir değişiklik olmazsa o tercih hakkınızı boşa kullanmış olmanız demektir. Bu konuda muhakkak bir rehberlik uzmanından destek alınız.

·         İkinci Öğretim Şansınız Olabilir…

Bölümlerin İkinci Öğretim programları da size bir şans oluşturabilir. İkinci Öğretim, Örgün eğitim içinde ders saatlerinin 16.00’dan sonra olduğu birinci öğretimden eğitim ve akademik kadro açısından hiçbir farkı olmayan eğitim programlarıdır. Bu eğitim programları birinci öğretimden daha düşük puana sahip olmakla birlikte öğrenim harçları birinci öğretime göre daha yüksektir.

·         Okul birincileri dikkat!

OKUL BİRİNCİLERİNİN de diğer adaylar gibi hatalı tercih yapmalarından dolayı açıkta kalabileceklerini unutmamak lazım. Bölümlerin okul birinciliği kontenjanları sınırlıdır. Bu yerleştirmede de puanı yüksek olan adayların sıralamada öncelik sahibi olduğu unutulmamalıdır. Adaylar puanlarına uygun gerçekçi tercihler yapmalıdırlar. Bu şanslarının sadece mezun oldukları yıla ait olduğunu daha sonraki yıllarda okul birinciliği kontenjanından yararlanamayacaklarını unutmamalıdırlar.

·        Ek Yerleştirme Nedir? Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra bölümlere kaydolmama nedeni ile boş kalan kontenjanlar üniversiteler tarafından ÖSYM ye bildirilecektir. Genel yerleştirmede kontenjanı dolmayan veya kaydolmama nedeni boş kalan ve varsa yeni açılan programlara ekin ayında ÖSYM tarafından EK yerleştirme yapılır. Bu yerleştirme için ek yerleştirme kılavuzu çıkar ve orada belirtilen koşullar çerçevesinde yerleştirme işlemi yapılır.

·        Özel Koşulları Önemseyin…2010 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu çok iyi inceleyin. Özellikle bölümlerin özel koşullarına muhakkak bakın.

Feyza TUĞSAL SEZEREL

Yazı Sahibi

2010-07-14' da eklendi.
65896 kez okundu
0 kez tavsiye edildi
Yazdır
Favorilere Ekle
Tavsiye Et

Facebook' a Ekle
Technorati' ye Ekle
Digg' e Ekle
Google' a Ekle
Delicious' a Ekle
Yahoo' ya Ekle
SU' na Ekle

Etiketler :

Bu Habere Yapılmış Yorumlar
gökçe bbn / 2010-10-10 15:26:13

Dört yıllık tercihlerimin altına iki yıllık yazmak istiyorum.direk iki yıllıkların tutması gibi bir durum olur mu?


buket kaynak / 2010-10-06 23:18:54

ek tercihlerde puanın üstü bir yeri tercih etme doğrumu acaba ?


berk yılmaz / 2010-09-20 12:00:49

merhabalar ben bişe duydum ek tercihlerde puanın üstü bir yeri tercih edemiyoz mu


hülya kiyişkan / 2010-09-14 00:32:19

ben 2003 çocuk gelişimi mezunuyum.2010 da sınava girdim 215 puan aldım sınavsız geçiş yapma hakkım varmı?


sibel ayan / 2010-08-28 00:37:10

mrb ben ek yerleştirmelere kaldım.ek yerleştirmede tercih yaparken neye dikkat etmeliyim...yardımcı olursanız sevinirimm.


müslüm can şirinkaya / 2010-07-31 04:04:54

tercih yaparken başarı sırası mı önemli puan mı başarı sıram 140 binlerde ben kaç bin önümü ada kaç bin arkamı görmeliyim 2009 başarı sırası mı dikkate alınmalı 2010 tercih rehberindeki sıralama mı beni aydınlatır mısınız :)


gnc krtp / 2010-07-25 17:50:25

hocam bnm 20 net fen bilgisi gitti yannlış kotlamadığımı düşünüyorum yanlış kontrol söz konusu olabilirmi


Yazarın Diğer Yazıları

Doğrutercih © 2013. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Bu sitedeki çalışmaların tümü İstanbul Kültür Üniversitesi'nin bilimsel desteği ile gerçekleştirilmektedir.   Bize Ulaşın