Doğru Tercih
Ana Sayfa | DT Programları | dogrutercih.tv | Hakkımızda | İKÜ
Doğru Tercih

Sınav Anında Nelere Dikkat Etmeliyiz

Sınav Anında Nelere Dikkat Etmeliyiz

Sevgili arkadaşlar, artık son viraja girmiş bulunmaktasınız. Bu günden itibaren eskisinden daha çok kendinize güvenmeli ve moralinizi yüksek tutmalısınız. Özellikle geçmiş yılların çıkmış ÖSS deneme sınavları olmak üzere deneme sınavları çözmeye devam etmelisiniz. Deneme sınavlarında yapmış olduğunuz yanlışların doğrularını öğrenerek ve bir kez daha çözerek kalan zamanınızı en iyi şekilde değerlendirmeye bakmalısınız.

Asıl ben size bu yazımda, sınav anında soruları okurken, çözerken nelere dikkat etmeniz gerektiği konularında  biraz teknik bilgiler vermek istiyorum.

 

·        Her sorunun kendine has bir mantığı vardır. Test çözerken kendi mantığınızla değil sorunun mantığına göre hareket etmelisiniz.

·        Soru kökünü iyi okuyup ne istediğini anlayıp daha sonra cevabını düşünmeniz gerekir. Soru kökü anlaşılmadan cevabı düşünmeye çalışmak hızı düşürür. Zaman kazanmak için soruyu okumadan cevap şıklarına koşmak sizi yanıltır.

·        Soruda sizden ne isteniyorsa ne eksik, ne de fazla isteneni düşünmelisiniz. Bazı sorular sizin için çok kolay gelir ve cevabın böyle kolay bir şık olamayacağını düşünürsünüz. Oysa bazen böyle kolay sorular sormak ta bu işin tekniğinin bir parçasıdır.

·        Sorulara önyargılı yaklaşmamalısınız. "Bu soru zor yapamam, bu soru kolay cevap x şıkkı" gibi zaman kazanmaya yönelik aceleci davranışlar hem zaman kaybettirir, hem de sizi yanlışa yönlendirir.

·        Turlu Soru Çözme Yöntemi testteki her soruyu incelemenize yardımcı olur. Cevaplandırılmayan soruları soru kitapçığında bir işaret veya simge ile simgelendirmek o soruların ikinci turda daha kolay bulunmasını sağlar.

·        Hatalı okuma alışkanlıkları da önemli sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle soru formlarında altı çizili veya kalın yazı karakterli ifadeleri daha dikkatli okumalısınız.

·        Soru kökünün veya soru metninin uzun oluşu sorunun zor olduğu anlamına gelmemeli. Aslında  zor gibi algılan bu tip sorular daha fazla ipucu anlamına gelir. Bu nedenle uzun metinli sorular daha kolay çözülebilen sorular olarak algılanmalıdır.

·        Soru köklerini okurken olumlu ve olumsuz ifadelere dikkat ediniz.

·        Paragraf sorularında önce soru kökünü daha sonra paragrafı okuyunuz.

·        ÖSS bütün soruları cevaplama zorunluluğu olan bir sınav değildir. Biliyorsanız tabii ki cevaplamanızda bir sakınca yoktur. Ancak cevabı konusunda tereddüt ettiğiniz soruları gelişigüzel cevaplandırmak yarar değil zarar verir.

·        Cevap şıklarından sorunun çözümüne gitmek de test tekniğinde önemli bir yoldur. Yüzde yüze emin olmadığınız sorularda şıkları eleyerek doğru cevaba yaklaşabilirsiniz.

·        Cevap şıklarını elerken eğer 2 şıkka indirgeyebilmişseniz bunlardan birisini seçmenizde hiçbir sakınca yoktur. Ancak ikiden fazla şık cevap olabilecek nitelikteyse bu soruyu cevaplandırmamanız, en azından sınavın sonlarına doğru tekrar soruya dönmek üzere boş bırakmanız daha uygun olacaktır.

·        Test çözerken sorunun doğru cevabını bulmak kadar önemli bir diğer olay da cevap olamayacak şıkların tespit edilmesidir. Böylece çözüm alternatiflerini daha netleştirir ve doğru şıkka ulaşabilme hızınızı daha artırırsınız.

·        Soruları çözerken zihninizi sadece soruya veriniz. Bir önce yapamadığınız soruyu ya da bir sonra karşılaşacağınız soruyu düşünmeyiniz. Sadece önünüzdeki soruya konsantre olun.

·        Öss sınavında çıkacak soruların zorluk derecelerinin farklı olabileceğini unutmayın. Kitapçığınızı açtığınıda ilk sorular size zor geliyorsa bunun böyle devam edeceğini sanmayın. Moralinizi yüksek tutup ,yapabileceğim çok soru var diye düşünüp yolunuza devam edin.

·        Her derse ait test içeriği o dersin özelliklerini taşır. Bu nedenle her ders için aynı test çözme mantığını kullanmak hatadır. Her ders için farklı test çözme mantığı geliştirmeniz test tekniğinizin gelişmesine yardım eder.

·        Cevap şıklarında cevaba benzeyecek bazen iki bazen üç şık bulunur. Bunlara çeldirici adı verilir. Çeldiriciler ilk bakışta cevap gibi algılanabilir ama ufak bir zihinsel egzersizle doğru cevabı bulmanız mümkündür. Bu tip sorularda cevap genellikle soru metninde saklıdır.

İnanın herşey yolunda gidecek ve istediklerinize kavuşacaksınız. Ama unutmamanız gereken bir şey vardı.

“ Sınav önemli bir sınav, ama sizlerden daha önemli değil”

Hepinize güzel bir hafta diliyorum.

Özlem Emiroğlu

Yazı Sahibi

2008-06-06' da eklendi.
16780 kez okundu
0 kez tavsiye edildi
Yazdır
Favorilere Ekle
Tavsiye Et

Facebook' a Ekle
Technorati' ye Ekle
Digg' e Ekle
Google' a Ekle
Delicious' a Ekle
Yahoo' ya Ekle
SU' na Ekle

Etiketler :
2008 ÖSS Dönemi
2008 Köşe Yazıları
Yazarın Diğer Yazıları

Doğrutercih © 2013. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Bu sitedeki çalışmaların tümü İstanbul Kültür Üniversitesi'nin bilimsel desteği ile gerçekleştirilmektedir.   Bize Ulaşın