Doğru Tercih
Ana Sayfa | DT Programları | dogrutercih.tv | Hakkımızda | İKÜ
Doğru Tercih

Yarıyıl Tatili

Yarıyıl Tatili

ÖSS hazırlık sürecine Ağustos ayında başlayan üniversite adayları için ; Yarıyıl Tatilinin nasıl geçirileceği önemli bir zaman dilimi. Herkesin günleri 24 saat, haftaları yedi gün. Herkesin eşit sahip  olduğu tek şey zaman . Yerine konulamayan, sınırları belirli bir kaynak var elinizde. Yarıyıl Tatili gün içinde sadece hoşunuza giden şeylerin yapıldığı bir tatil mi  olmalı, yoksa, azami yarar sağlanacak  iyi  kullanılmış bir zaman dilimi olarak mı değerlendirilmeli ?

 İşte burada üniversite adaylarına çok iş düşüyor. Zamanı etkin ve verimli, amaç ve hedeflere uygun kullanabilme becerisini  kazanmış olmak gerekiyor. Kararlılık, ertelememek, deneyip geliştirmek gerekiyor. Zamanı iyi kullanmak, öğrenilebilir bir beceridir ve tüm dikkatin yapılması gereken şey  üzerine yoğunlaşmasını sağlar.

Ağustos ayında  dershanelerde başlayan hazırlık süreci, Eylül ayında okulların açılması ile okul ve dershane yaşamınızda yoğunluk yaratmaya başladı. Bu hızlı  tempo 15  Haziran sabahına kadar sürecek. Üniversite adayları bu süreçte bazen yorgun, bazen bıkkın, bazen stresli, bazen motivasyonlu olacaklar ama zaman çok hızlı geçecek. Geride bırakılan yaklaşık altı aylık bir süreç var. İleride ise sadece 3,5 – 4 ay . Yapılacak şey geçen altı ayda hedefe ulaşmak için  nelerin yapılıp nelerin yapılamadığının sorgulanması ve hemen hareket planı oluşturulması. Eksiklerin somutlaştırılması, hedefe ulaştıracak yeni adımların belirlenmesi, telafi programlarının oluşturulması ve tatilde hemen uygulanması...

ÖSS, öğrencinin geleceğini hedeflediği bir sınav. Dershanede işlenen konularla, okulda alınan bilgi birikiminin eksikleri tamamlanıyor. Sonra bu bilgi kalıcı ve sürekli bilgi olarak  3 saat 15 dakikalık bir zaman diliminde kullanılarak  teste ve puana dönüştürme becerisiyle  geliştiriliyor. Sistemlilik, strateji, taktik  ve bilgi kaçınılmaz gereklilik. Yarıyıl tatiline kadar dershanede yapılan ölçme ve deneme sınavları  üniversite adayının kendini değerlendirebilmesi, eksik yönlerini belirlemesi için  çok önemli veriler. Durum değerlendirmesi yapan  üniversite adayı Lise son sınıf öğrencisiyse, tatilde okula gitmeyip dershaneye yoğunlaşma fırsatı bulacak, liseyi bitirmiş durumda olan aday ise  işlenen konuların tekrarı  ve eksik konuların belirlenmesi ve telafisi için  iyi bir fırsat yakalamış olacak.

Yarıyıl tatili iyi değerlendirildiğinde  hem ÖSS için telafi dönemi, hem de dinlenme şeklinde değerlendirilebilir. Önemli olan bir yaşam programı oluşturabilmek. Gününü iyi programlayan genç, okulu tatil olduğu için  sabahları biraz daha fazla uyuyarak bedensel ve fizyolojik dinlenme olanağı sağlayabilir. Ders çalışma ve tekrar yapma dışındaki zamanlarında kendine ödül olarak sunacağı sinema, tiyatro, arkadaşlarla buluşma gibi fırsatlar yaratarak motivasyon ve moral kazanabilir.

Gününü iyi programlayabilmek için genç kendine şu soruları sormalı.

·          “ÖSS ‘de istediğim üniversite ve bölüme ulaşmam için, bugün yapmak zorunda olduğum faaliyetler neler?” ( Olmazsa olmazlar.)

·             “Bugün yaparsam iyi olur ama yapmasam da olur” dediği faaliyetler neler? (Olmalılar.)

        “Bugün yapmazsam hedefime ulaşmada bana kayıp yaratmaz” dediğimiz faaliyetler neler? (Olursa iyi olurlar.)

Yapmak zorunda olduklarını, yaptıklarında   “yaparsam iyi olur,mutlu olurum” dediği faaliyetleri kendine ödül olarak verebileceği  bir zaman dilimi bulacaktır.  İşte o zaman  Yarıyıl tatili için bir yaşam planı  gerçekleştirmiş olacak. Hem hedefine ulaşacağı, hem mutlu olacağı bir tatil yaratmış olur.

Tatil boyunca hedefler gerçekçi seçilip, hedefe uygun eylemlerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini kontrol etmek, zamanın nasıl kaybedildiğinin bilincine varabilmek için 2 haftalık  tatilde  her akşam yazılacak zaman kaybı çizelgesi oluşturulabilir.

Her akşam yapılan değerlendirme ile o gün içinde zamanın ne zaman neden bölündüğü analiz edilerek ertesi gün için denetim mekanizması geliştirilebilir. Böylece bir şeyleri yapmamanın veya yapamamanın yarattığı suçluluk duygusu ve stresi de azaltmış olur.

 

Zamanı verimli kullanmanın  stresi azaltma yöntemlerinden en etkilisi olduğu araştırmalarla da kanıtlanmıştır. Stres ÖSS hazırlık sürecindeki öğrencinin denetimi kaybettiği  duygusunun sonucudur. Yarıyıl tatili denetimin kaybedildiği, zamanın geldiği gibi anlık koşullara  göre yaşanıldığı bir zaman dilimi olursa, sonrası için stres kaynağına dönüşebilir. Bunu engellemenin yolu gerçekçi hedefler, kararlılık,  zamanı verimli kullanma becerisi ile değerlendirilen bir tatil planı yapmaktır. Önemli olan; dersin başında kaç saat geçirdiğinizden çok, bu saatleri nasıl geçirdiğinizdir.

Verimli çalışın. Verimli çalışma; düzenli bir çalışma ortamında, önceden hazırlanmış bir  çalışma programına uygun ve dikkati çalışılacak konuda yoğunlaştırılarak yapılan çalışmadır.

Eğer durum değerlendirdiğinizde belirlediğiniz probleminiz:

·                 Yeterli bilgi birikimine sahip olamamak ise; İlk yapacağınız, sınava kadar mümkün olduğunca geniş bilgi birikimine sahip olmak ve bilgi birikiminizi geliştirmektir. Bu, ancak planlı ve programlı  bir çalışma ile mümkün olur.

·                 Temel probleminiz, bildiklerinizi  sınavda hatırlayamamak ise; tekrar alışkanlığınızı gözden geçirmelisiniz. Düzenli tekrarlar yapmadığınız için kazanmış olduğunuz bilgileri kaybediyor olabilirsiniz. Yapılan araştırmalar yeni öğrenilen bir bilginin öğrenildiği gün dörtte üçünün unutulduğunu göstermektedir. Bu sonuç bile tekrarın önemini anlatmaya yetmektedir. Tekrar  yapmak öğrencilerin hep kaçtığı bir şey olmuştur. Öğrenci yeni çalıştığı ve bildiğine inandığı bir konuyu tekrarlamak istemez ve bunu sıkıcı bulur. Oysa tekrarlar, bir zaman kaybı değil, zaman kazanımıdır. Çünkü yarıyıl tatili, yapılmayan tekrarlar için uygun bir zaman dilimidir. Bu dönemde yapılacak tekrarlarla eksikler belirlenir. Unutulan bilgilerin tekrarlanarak hatırlanması ve uzun süreli hafızaya yerleşmesi sağlanır. Haftalık ve aylık tekrarlar yapılmadıysa, öğrenilen bilgilerin birbirine karışması ve yanlış hatırlanması söz konusu olacaktır. Tekrar yapmanın bir başka yararı ise; kişinin öğrendiği bilgileri koruyabilmesi, üzerine  yeni bilgiler katabilmesi, yönlendirmesi ve bilgileri kullanma gücünü artırabilmesidir. Yarıyıl tatilinden sonra ÖSS için  kalan süre böylece daha verimli geçecektir.

·         

Temel probleminiz, bilgileri hatırlamanıza karşın sorulara uygulayamamak ise, çalışma alışkanlığınızı gözden geçirmelisiniz. Eksiğinizi ancak bol soru çözme yoluyla, öğrendiklerinizi kullanabilme gücünüzü geliştirerek kapatabilirsiniz. Biriktirdiğiniz ve çözümünü yapmadığınız konu testlerini en kısa zamanda bitirmek için gayret gösteriniz. Günlük minimum soru çözme sayınızı artırınız. Bir anlamda kampta sayılırsınız. Okuldan da ayrı olduğunuz için çözdüğünüz soru sayılarını artırmanız gerekir.
Mümkün olduğunca çok sayıda deneme sınavı uygulaması yapınız. Yanlış yaptığınız soruları belirleyip doğru yanıtları öğreniniz. Özellikle atlamak zorunda kaldığınız sorular olmuşsa bu soruların yanıtlarını mutlaka öğreniniz. Yanıtlarını öğrendiğiniz soruları tekrar okuyup yanlış seçeneklere de dikkat ederek üzerinde durunuz. Deneme sınavlarında hangi ders olursa olsun bakmadığınız ve üzerinde kafa yormadığınız soru olmamasına da dikkat ediniz. Ders ya da konu ayırımı yapmayınız.


Yorum yapabilmeniz için, üye olmanız gerekmektedir...
2008-02-04' da eklendi.
10280 kez okundu
0 kez tavsiye edildi
Yazdır
Favorilere Ekle
Tavsiye Et

Facebook' a Ekle
Technorati' ye Ekle
Digg' e Ekle
Google' a Ekle
Delicious' a Ekle
Yahoo' ya Ekle
SU' na Ekle

Etiketler :
2008 ÖSS Dönemi
Ders Çalışma
zaman planı
ders programı
Benzer İçerikler

Doğrutercih © 2013. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Bu sitedeki çalışmaların tümü İstanbul Kültür Üniversitesi'nin bilimsel desteği ile gerçekleştirilmektedir.   Bize Ulaşın