Doğru Tercih
Ana Sayfa | DT Programları | dogrutercih.tv | Hakkımızda | İKÜ
Doğru Tercih

Puan mı, Başarı Sırası mı, Net Sayısı mı?

Puan mı, Başarı Sırası mı, Net Sayısı mı?

PUANA MI, BAŞARI SIRASINA MI, YOKSA YAPILAN NET SAYILARINA MI BAKILMALI? 

ÖSS’ye hazırlanan öğrenciler deneme sınavı yaptıktan sonra kaç puan alacaklarını merak edip puan hesaplaması yaparlar. Dershanelerin kısa yolla puan hesaplama formülleri her nedense birbirinden farklıdır. Bu durum ister istemez öğrencilerin de kafasını karıştırır.

İsterseniz bu farklılığın nedenini açıklayalım. ÖSYM; kendi internet sitesinde kısa yolla puan hesaplama formüllerini verse de ÖSS’de hemen hemen her yıl soru iptali olması ve tüm soruları doğru yapan aday çıkmaması, 300 tam puanın, soruların tamamının yapılmadan elde edilmesine yol açmaktadır. Örneğin, 180 net yapan çıkmayınca, katsayılar, 178 netle 300 puana ulaşılacak şekilde oluşmaktadır. Dershaneler ise, uyguladıkları sınavlarda, 180 soru ile 300 tam puana ulaşılabilen hesaplamalar yaptıkları için, ÖSYM’nin verdiği katsayılar üzerinde kendilerine göre düzeltme yapmaktadırlar. Bu durum da; örneğin 2006’da ÖSYM’nin ilan ettiği formüllere bir öğrenci 30’ar soruyu da doğru yaptığı bilgisini girdiğinde SÖZ-2 puanının 315 çıkması gibi bir sonuca yol açmaktadır. Oysa tüm öğrencilerin bildiği gibi sınavdan alınabilecek maksimum puan 300’dür. Bu hesaplamayı yapan dershaneler de kendilerine göre 315’i 300’e çekmek için formüllerde oynamaya gittiler. Formüllerdeki ayarlamayı da her kurum farklı yaptı. Birisi taban puanı azaltırken diğeri soruların getirdiği puanda azaltma ya da artış yoluna gitti.

Peki tüm Türkiye’de aynı formül kullanılsa, öğrencilerin aldıkları puanlara güvenip yorum yapmaları sağlıklı olur mu? Bence puanlara bakıp yorum yapmak doğru bir yaklaşım değil. Çünkü katsayılar her yıl Türkiye sorum çözüm ortalamalarına bağlı olarak belirlenir. Soru çözüm ortalamasındaki değişiklikler katsayıların da değişmesine yol açar. Bu doğrultuda, bir aday, iki yıl arka arkaya aynı neti de yapsa aldığı puan daha düşük ya da daha yüksek olabilir. Yani aynı sayıda net her sene farklı bir puan kazandırabilir.

2007 ÖSS’de özellikle 1. bölümün soruları o kadar kolaydı ki öğrencilerin çoğunluğu çok iyi netler çıkardı ve çok iyi puanlar aldı. ÖSYM tarihinde görülmemiş bir şey de yaşandı 2007’de. Tüm puan türlerinde 20’den fazla Türkiye 1. si çıktı!

Adaylara gelen puanlar o kadar yüksekti ki hemen hemen her öğrenci sonuçların açıklanmasından sonra ilk üç gün istediğim üniversiteye yerleşiyorum diye sevindi. Daha sonra da puana değil başarı sırasına bakıldığı yorumunu duyduktan sonra üzüldü. Çünkü; adaylara 340 - 350 gibi çok yüksek puanlar gelmesine karşın başarı sıraları düşük geldi. Bu durum da adayları çok şaşırttı. Başarı sıralarının düşük gelmesinin sebebi tüm adayların beklenenden daha fazla puan alması idi.

Şu anda sınava hazırlanan öğrenciler ne yapmalı? sorusuna verilecek en iyi yanıt, puan hesabından çok deneme sınavlarındaki başarı sıralarına bakıp yaptıkları net sayılarına göre yorum yapmalarıdır. ÖSYM’nin yerleştirme mantığının başarı sırasına dayalı olduğunu bilmeliler. Yani en başarılı adayın ilk önce yerleşeceğini unutmamalılar.

Sitemizde geçen yıl bölümlere yerleşen öğrencilerin ortalama olarak yaptıkları net sayılarını görebiliyorsunuz. Bu ÖSS’ye hazırlanan adaylara sağlıklı ipucu verecektir. Ayrıca bölümlere yerleşen en son adayın başarı sırasını bilmek de performansınızı değerlendirirken tahmin yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Bir de Şubat ve Mayıs aylarında yapılacak ÖZ-DE-BİR gibi derneklerin Türkiye genelinde yaptıkları deneme sınavlarına girip mutlaka başarı sıranıza bakmalısınız. Yüz bin civarında öğrenci içindeki yerinizi görmeniz ÖSS formatında kendinizi değerlendirebilmeniz açısından önemli.

Temmuz ayında sonuçlar açıklandığında size gelen puanla ilgili yorum yapamayacağınız şimdiden bilin ve bu duruma kendinizi alıştırın. 


Yorum yapabilmeniz için, üye olmanız gerekmektedir...
2008-01-17' da eklendi.
59948 kez okundu
0 kez tavsiye edildi
Yazdır
Favorilere Ekle
Tavsiye Et

Facebook' a Ekle
Technorati' ye Ekle
Digg' e Ekle
Google' a Ekle
Delicious' a Ekle
Yahoo' ya Ekle
SU' na Ekle

Etiketler :
2008 ÖSS Dönemi
ÖSYM Teknik Bilgiler
tercih taktikleri
Benzer İçerikler

Doğrutercih © 2013. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Bu sitedeki çalışmaların tümü İstanbul Kültür Üniversitesi'nin bilimsel desteği ile gerçekleştirilmektedir.   Bize Ulaşın