Hakkımızda

Anasayfa Hakkımızda
Biz kimiz

Doğru Tercih öğrencilerin, ailelerin, rehber öğretmenlerin ve eğitim dünyası ile ilgili güvenilir bilgiye ilk elden ulaşmayı hedefleyenler için hazırlanmış bir başvuru kaynağıdır.

Tarihçemiz

İlk kez 2001’de İstanbul Kültür Üniversitesi ArGe Merkezi tarafından geliştirilen portal, Türkiye’de tercih bilincini oluşturan ve yerleştiren öncü uygulamalardan biridir.

Hedefimiz

Yalnızca sınav öncesi ve tercih dönemlerinde değil yıl boyunca öğretici ve eğlenceli içeriği, güncel uygulamaları en hızlı ve güvenilir şekilde eğitim dünyasının üyeleriyle buluşturmak Doğru Tercih’in temel hedefidir.

Çalışma Sistemimiz

Gerçeğe en yakın sonuçları sunan tercih simülasyonları ve periyodik güncellenen içeriğiyle Doğru Tercih eğitim dünyasının beklentileri doğrultusunda hizmet verir.  Ücretsiz uygulamalarına kolaylıkla erişebileceğiniz Doğru Tercih, kullanıcı dostu bir web sitesidir. Aynı zamanda tercih dönemlerinde üniversite tercih merkezi kurulmakta ve aday öğrencilerin tercihleri konusunda yardım sağlanmaktadır. Üniversite tercih merkezi herkese açık bir platformdur.

Yayın Politikamız

Doğru Tercih’in içerik politikasında kullanıcı faydası esastır. Bu noktada aşağıda belirtilen maddeler dışında her kullanıcının; uygulamalara ve içeriğe yönelik görüşleri, eleştirileri, yorumları değerlendirilir.

Eğitim disiplinlerarası bir başlık olarak bütüncül bakışaçısıyla aktarılır. Eğitimle ilgili doğrudan ya da dolaylı konular objektif bir bakış açısıyla öğrenci ve eğitimci yararı gözetilerek hazırlanır ve sunulur. Bu kapsamda Doğru Tercih sitesinde içeriklerin yayın kararı aşağıdaki kriterler doğrultusunda hazırlanır. Doğru Tercih yayın politikasına göre;

Çeviri ya da alıntı yapılarak aktarılan içeriklerde kaynak gösterilmesi zorunludur.

Kamuoyu araştırmalarını içeren haberlerde kuruluşun adı, finansmanı, tarihi, görüşülen kişi sayısı ve araştırma yöntemi açıkça belirtilmesi gerekir.

Şiddet ve zorbalığı özendirici veya kışkırtıcı, bireyler, topluluklar ve uluslar arasında nefret ve düşmanlığı körükleyici yayın yapılamaz. Nefret suçlarını çağrıştıracak ifadelere kesinlikle yer verilemez.

İçeriklerde hiç kimse cinsel kimliği, dili, inacı, ırkı, milliyeti, meslek grubu, toplumsal sınıfı ve fizikî engelleri ile tanımlanamaz.

Kadın ve çocuk haklarını korur. Bu alanda ayrımcılığa neden olacak, ruhsal ve bedensel açıdan örseleyici yayınlara yer verilmez. Kadına ve çocuğa karşı şiddeti önlemeyi amaçlayan yayınlar yapılır.

İnsan haklarına aykırı, şiddeti, kini ve düşmanlığı kışkırtıcı rencide edici yayın yapılamaz.

Kişi ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan yayın yapılamaz. Lakap ve yakıştırmalar kullanılamaz.

Doğru Tercih sitesinde yayınlanan içeriklerin sorumluluğu yazarlara aittir.