Doğru Tercih
Ana Sayfa | DT Programları | dogrutercih.tv | Hakkımızda | İKÜ
Doğru Tercih

İtfaiyeciler için Meslek Lisesi...
İtfaiyeciler için Meslek Lisesi...

İtfaiyeciler için Meslek Lisesi...

Türkiye`de ilk kez ortaöğretim düzeyinde itfaiyeci yetiştirilecek.

Türkiye`de ilk kez ortaöğretim düzeyinde itfaiyeci yetiştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa`daki toplam 4 Anadolu meslek lisesi bünyesinde `İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği` bölümü açtı. Bu bölümlere, 2009-2010 eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci alınmaya başlanacak.

Söz konusu program, Ankara Altındağ İskitler Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Bursa Osmangazi Tophane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, İstanbul Bayrampaşa Şehit Büyükelçi İsmail Erez Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve İzmir Buca Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde uygulanacak. Bu okullar itfaiye teşkilatına yakın bölgede bulundukları için seçildi.

Her bir okula, ön kayıt yoluyla 30`ar öğrenci alınacak. Bu yıl kayıtlar, 7-8-9 Eylül 2009 tarihlerinde yapılacak. Sonraki yıllarda öğrenciler SBS sonuçlarına göre yerleştirilecek. Sağlık durumu mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun herkes, bu bölüme başvurabilecek.

Bölümde okuyacak öğrencilere, kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer saldırı, kaza ve yangınlarına karşı müdahale de öğretilecek.Öğrenciler, kuyudan canlı kurtarmadan uçak kazasına müdahaleye kadar birçok konuda eğitilecek.

Avrupa standartlarına göre, Türkiye`nin 40 bin itfaiyeciye ihtiyacı bulunuyor

Kaynak: AA

2009-08-13' da eklendi.
4531 kez okundu
0 kez tavsiye edildi
Yazdır
Favorilere Ekle
Tavsiye Et

Facebook' a Ekle
Technorati' ye Ekle
Digg' e Ekle
Google' a Ekle
Delicious' a Ekle
Yahoo' ya Ekle
SU' na Ekle

Etiketler :


  Yorumlar:
Benzer Haberler

Doğrutercih © 2013. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Bu sitedeki çalışmaların tümü İstanbul Kültür Üniversitesi'nin bilimsel desteği ile gerçekleştirilmektedir.   Bize Ulaşın