Doğru Tercih
Ana Sayfa | DT Programları | dogrutercih.tv | Hakkımızda | İKÜ
Doğru Tercih

İşte ÖSS`de yeni puan hesaplaması
İşte ÖSS`de yeni puan hesaplaması

İşte ÖSS`de yeni puan hesaplaması

Geçen yıl üniversitelerde 33 bin boş kontenjan kalınca, ÖSYM sistem değiştirdi. İşte lisans programlarına yerleşebilmek için gereken puanlar ve hesaplamalar.

Geçen yıl üniversitelerde 33 bin boş kontenjan kalınca, ÖSYM sistem değiştirdi. İşte lisans programlarına yerleşebilmek için gereken puanlar ve hesaplamalar.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) üniversiteye yerleştirmede geçen yıl uygulamaya başladığı puan hesaplama yöntemini değiştirdi. Lisans programlarına yerleşmek için geçen yıl birinci bölümdeki testlerin yanı sıra ikinci bölümden de en az iki testten 0.5 net yapma zorunluluğu bu yıl kalktı. Puan hesaplaması için ikinci bölümdeki bir testten 0.5 net yapmak yeterli olacak. Bu hesaplama sistemi puanı hesaplanan öğrenci sayısını artırırken, geçen yıl 33 bine ulaşan lisans programlarındaki kontenjan açığının bu yıl da yaşanmasını önleyecek. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan "Biz üstümüze düşeni yaptık" dedi.

Prof.Dr.Yarımağan, geçen yıl lisans programlarının büyük oranda boş kalmasının hem yeni ÖSS`den hem öğrencilerin "nasıl olsa yapamam" diyerek 2 bölümü cevaplamamalarından hem de puan hesaplama yönteminden kaynaklandığını söyledi. Yarımağan, "Geçen yıl sınırlı sayıda adaya puan hesapladık. Bu yıl seçenekler fazlalaşacak. Geçen yıl sadece sayısal 2 puanını hesapladığımız bir adayın bu yıl eşit ağırlıklı 2 puanını da matematiğe cevap verdiği için hesaplayacağız. Geçen yıl iki teste birden cevap vermesi şartı vardı. Bu sene onu esnetiyoruz. İlk 4 testten ikisine cevap verenlerin puanını hesapladığımız gibi ikinci kısımda da iki testten birine cevap verenlerin puanını da hesaplayacağız. Bu puanı hesaplanan aday sayısını artıracak" diye konuştu.

İşte cevaplama sistemi
Bölüm 1`den sınava girecek ve iki yıllık yüksekokullara yerleşecek öğrenciler: SAY1, EA1, SÖZ1: Herhangi iki testten en az 0.5 net yapmalı. Bölüm 2`den sınava girecek ve lisans programlarına yerleşecek öğrenciler: SAY2, EA2, SÖZ2: Tüm öğrenciler Bölüm 1`den herhangi iki testten en az 0.5 net yapmalı. Ayrıca SAY2`den sınava girenler MAT2 ya da FEN2 testinden en az 0.5 net yapmalı. EA2`den girenler; MAT2 veya Edebiyat-Sosyal testinden en az 0.5 yapmalı. SÖZ2`den girenler; Sosyal Bilgiler2 veya Edebiyat- Sosyal testinden en az 0.5 net yapmalı. DİL: Birinci bölümdeki Türkçe ve Sosyal1 testinden en az 0.5 net yapmalı. Birinci bölüme ek olarak Yabancı Dil testinden en az 0.5 net yapmalı.

2007-02-14' da eklendi.
181035 kez okundu
0 kez tavsiye edildi
Yazdır
Favorilere Ekle
Tavsiye Et

Facebook' a Ekle
Technorati' ye Ekle
Digg' e Ekle
Google' a Ekle
Delicious' a Ekle
Yahoo' ya Ekle
SU' na Ekle

Etiketler :
2007 ÖSS Dönemi
2007 ÖSS

  Yorumlar:
Benzer Haberler

Doğrutercih © 2013. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Bu sitedeki çalışmaların tümü İstanbul Kültür Üniversitesi'nin bilimsel desteği ile gerçekleştirilmektedir.   Bize Ulaşın