Doğru Tercih
Ana Sayfa | DT Programları | dogrutercih.tv | Hakkımızda | İKÜ
Doğru Tercih

ALES Başvuruları
ALES Başvuruları

ALES Başvuruları

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı`nın İlkbahar Dönemi için başvuruları, 25 Mart-11 Nisan 2008 tarihleri arasında yapılacak...

ALES İlkbahar Dönemi için başvuruları, 25 Mart-11 Nisan 2008 tarihleri arasında yapılacak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi`nden yapılan açıklamaya göre, başvurmak isteyen adaylar, üniversite rektörlüklerindeki başvuru merkezlerinden 2 YTL karşılığında başvuru evrakı alabilecek. 40 YTL olan sınav ücreti başvuru işleminden önce yatırılacak. Başvuru merkezleri ÖSYM`nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden duyurulacak.

Sınava ilk kez girecek adaylar, başvurularını, başvuru merkezlerinden elektronik ortamda yapacak. 2007-ALES`e başvurmuş adaylar ise başvurularını internet aracılığıyla internet aracılığıyla yapabilecekler. Adaylar başvuru sırasında 3 YTL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyecekler.

2008 İlkbahar Dönemi ALES, 11 Mayıs 2008 tarihinde, Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van Zonguldak, Lefkoşa ve Bişkek`te yapılacak.

Türkiye`de bir lisansüstü eğitim programında öğrenim görmek isteyenler de ALES`e girecekler. Adayların ALES`ten, başvurduğu lisansüstü programın puan türüne göre en az 55 (Lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için 70) puan almaları gerekiyor.

Sınava, bir lisan programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisan programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurtdışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilecek. ALES`e yabancı uyruklular da girebilecek.

Sınavda adaylara sayısal de sözel bölümden oluşan yetenek testi uygulanacak. Türkçe yapılacak sınavda her bir aday için sayısal, sözel ve eşit ağırlıklı üç ayrı ALES puanı hesaplanacak ve sonuçlar adayların adreslerine sınav sonuç belgesiyle duyurulacak.

2008-03-19' da eklendi.
12013 kez okundu
0 kez tavsiye edildi
Yazdır
Favorilere Ekle
Tavsiye Et

Facebook' a Ekle
Technorati' ye Ekle
Digg' e Ekle
Google' a Ekle
Delicious' a Ekle
Yahoo' ya Ekle
SU' na Ekle

Etiketler :
2008 ÖSS Dönemi
Genel

  Yorumlar:
Benzer Haberler

Doğrutercih © 2013. Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Bu sitedeki çalışmaların tümü İstanbul Kültür Üniversitesi'nin bilimsel desteği ile gerçekleştirilmektedir.   Bize Ulaşın